Rodičia budujú svojim deťom vkus a mali by to brať zodpovedne.

Adela Režná je ilustrátorka, ktorá už počas štúdia na vysokej škole pracovala na mnohých projektoch. Dnes je žiadanou ilustrátorkou s naozaj skvelým renomé, vlastnou knihou a spokojnými zákazníkmi aj za hranicami Slovenska. Čo jej učarovalo na Lil‘ Castli, a prečo sú podľa nej detské témy najlepšie?

Cesta od nadšenca k profesionálom

Možno aj vďaka kráse rozprávkových knižiek, ktoré Adela v detstve listovala so svojou maminou a babinou ako ich sama volá, vznikol sen venovať sa umeniu. Pri prvej príležitosti keď si mohla vybrať sa rozhodla pre strednú umeleckú školu v odbore propagačná grafika. Po malej pauze v Prahe neskôr pokračovala na Vysokej škole výtvarných umení. Vďaka bohatým skúsenostiam, ktoré načerpala počas štúdia, sa rýchlo uchytila ako ilustrátorka na voľnej nohe. V súčasnosti tvorí zo zdieľaného ateliéru v centre Bratislavy.
„Už odmalička som túžila byť buď maliarkou alebo spisovateľkou a určitým spôsobom sa mi to splnilo do bodky, aj keď nie som ani jedno ani druhé,“ pousmiala sa Adela, dnes už vyťažená a úspešná ilustrátorka.

Adela so svojou knihou Cukrové topánky.

Cesta k Lil‘ Castlu

Vďaka tvorbe ktorú Adela zdieľa na rôznych portáloch napr. Asociácia slovenských ilustrátorov, tasteminty, behance alebo aj formou instagramu ju nebolo problém nájsť a kontaktovať. Ako sama hovorí „je dôležité aby bol ilustrátor jednoducho vyhľadateľný.“ Hoci v tej dobe ešte Lil‘ Castle nemal ani stránku a bol vlastne iba ideou, projekt a nadšenie Zuzky s Nikolou sa jej zapáčilo. „Od prvého dojmu bolo všetko skvelé, komunikácia a schvaľovanie diel šlo ako po masle,“ spomína dnes Adela.

Skvelé detské témy

Detské témy ilustrácií sú Adelinou doménou. Venuje sa výlučne im a sama o nich hovorí, ako o veľmi vďačných a inšpiratívnych. Podľa jej slov je detské publikum skvelé, pretože má fantáziu a je vďačné za radosť, humor a témy „z hlavy,“ ktoré ich pobavia. „Cítim tam väčšiu voľnosť a publikum je vďačnejše. Môžem nakresliť hrocha v plavkách, modrú trávu a všetko ostane vo svete hier a výmyslov,“ konštatovala Adela.

Celá séria TANEČNICA ktorú pripravila Adela.

Aký význam majú detské ilustrácie v izbe podľa Adely?

„Keď som bola dieťa, nebola takáto jednoduchá a prístupná možnosť mať ilustrácie ako obrazy v izbe. S bratom sme mali spoločnú izbu a moja mamina nám ušila také veľké látkové obrázky so zvieratkami. Mne ružovú myšku a bratovi modrého sloníka. V mojich spomienkach ostali obrovské, cez celú stenu, a boli krásne! Dodnes si presne pamätám ako vyzerali. Bola som veľmi hrdá, že mám takú myšku na stene! Málo čo si z detstva pamätám, ale knihy, tieto zvieratká, aj rolety, ktoré mali zvieratká mi ostali v pamäti.
Myslím, že to má veľký význam. Rodičia budujú svojím deťom vkus a mali by k tomu pristupovať zodpovedne.


Chcem aby obrázky mali aj vzdelávaciu funkciu

Najnovšie obrazy od Adely sú v sérii vesmír. Práve tu Adela hovorí o tom, že by rada zapojila aj vzdelávaciu funkciu. Slnečná sústava, ktorú nakreslila je aj s popisom a poradím planét, ďalej by túto sériu chcela rozšíriť napríklad o družicu, či Hubblov teleskop. Spracovanie tém je veľmi dôležité, pretože aj detail, ako pes letiaci v rakete a veselé planéty môže dieťa zaujať už v útlom veku. Aj na základe týchto detailov sa môže dieťa rozhodnúť čomu sa bude venovať, čo sa mu páči.

Séria VESMÍR v detskej izbe.

Prečo by malo umenie patriť do našich životov?

Na umenie v našich životoch má Adela jasný názor s krásnym posolstvom.

„Umenie prináša radosť, poznanie, rozvíja myslenie a kreativitu. Je dôležité a zodpovedné, aby rodičia vychovávali svoje deti aj vizuálne a kultúrne, aby rozvíjali aj duchovný rozmer dieťaťa, rozvoj jeho osobnosti, schopnosti vnímať krásu a estetiku.
Čítať knihy, navštevovať divadlo, kino a obklopovať sa krásnymi vecami, to všetko ovplyvňuje náš charakter. Ja sama potrebujem, aby priestor, v ktorom žijem a v ktorom tvorím bol harmonický, čistý a krásny. Nemyslím, že je to povrchná vec, je to niečo čo na nás každodenne intenzívne vplýva, ovplyvňuje to našu psychiku, našu osobnosť, to ako vnímame samých seba v priestore a v prostredí. Byť obklopený umením (krásou) je veľmi dôležité pre našu dušu.“

Lil‘ Castle je výnimočný

„Zuzka a Nikola prišli s krásnym konceptom, kde im nejde len o to predávať obrazy na stenu, ale chcú to robiť naozaj poctivo. Oslovili priamo slovenských výtvarníkov, zaručujú profesionálnu tlač takže obrázok nevyťahá slnko za pol roka. Navyše je skvelé, že si viete obrázok dať aj na mieru zarámovať, takže odpadá obrovská starosť. Snáď nemusím hovoriť, aký veľký je rozdiel medzi rámikom na mieru a čímsi kúpeným za pár centov v supermarkete,“  s úsmevným dovetkom konštatuje Adela.

Veríme, že sa vám rozhovor s Adelou Režnou páčil. Ak by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte nám napísať na našom FACEBOOKU alebo do komentárov a poteší nás každé vaše zdieľanie.

Vyberte si niečo z našej PONUKY alebo si prečítajte ďalší článok na BLOGU.


Poponáhľajte sa a využite pri prvej objednávke ZĽAVU
Stačí použiť kupón: PRVYLILCASTLE

Pridajte Komentár